Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület

Cseréljen végre jelszót: 1,4 milliárd felhasználó adata került napvilágra

Ezúttal éppen a hóhért akasztják, csak éppen akár a mi bőrünkre is mehet a játék: a világ egyik legnagyobb levélszemétküldőjének szerverét törték fel.

Chris Vickery, a MacKeeper kutatója fedezte fel, hogy a River City Media (RCM) nevezetű spammer cég 1,4 milliárd címet tartalmazó adatbázist tárva-nyitva a weben. Az adatbázis tartalmazza az e-mail címeket, neveket, IP címeket, és számos felhasználó tényleges címét.

Az RCM egyébként azzal az utálatos foglalatossággal keresi kenyerét, hogy naponta milliárdnál több kéretlen levelet, spamet küld ki jobb sorsra érdemes címzetteknek. A levelek leginkább hitelajánlatokról, nyereményjátékokról, képzési lehetőségekről szólnak.

Arra talán jó minden ilyen botrány, hogy rászánjuk magunkat némi rendcsinálásra a levelezésünkben.

1. Válasszuk meg, kinek adjuk meg e-mail címünket

Sokan megadják ma is a címüket – néhányan még a jelszavukat is, s ráadásul ugyanazt a jelszót használják minden eszközön és oldalon -, bármilyen tartalom „ingyenes” eléréséért cserébe.

Ilyenkor jobb az önmegsemmisítő ingyenes postafiókok egyikét alkalmazni. Például a 10 Minute Mail igénybevételéhez természetesen regisztrálni sem kell: az URL beírása után rögtön a szolgáltatásban találjuk magunkat.

10minutemail

Balra láthatjuk az éppen generált átmeneti e-mail címünket, s a visszaszámlálás indul is. A számlálótól jobbra található ikonra kattintva kimásolhatjuk a kissé nehézkes e-mail címet, mellette pedig akár újabb 10 percet igényelhetünk.

A válaszlevelek ebbe az önmegsemmisítő postafiókba érkeznek. Tíz perc elteltével az e-mail fiók köddé válik: küldjék csak oda, a digitális semmibe a jövőben a levélszemetet.

2. Használjunk nehezen feltörhető jelszót

Sokan elővigyázatlanul használják a jelszavaikat, megosztják másokkal és nem biztonságos módszerekkel – például nem megfelelő biztonsági kérdésekkel – emlékeztetik magukat az elfelejtett jelszavakra.

Felmérés szerint majdnem minden harmadik ember megosztotta már jelszavát közeli családtagjával, minden tizedik a barátaival, ötödük pedig jegyzettömbre, vagy naptárba írta le a jelszavakat.

A legjobb jelszavak nem szerepelnek szótárakban, hosszúak, kis- és nagybetűk, valamint számok és írásjelek kombinációjából állnak.

3. Alkalmazzunk jelszókezelőt

Jelszókezelő segítségével létre lehet hozni nagyon erős jelszavakat, amelyeket tárol is az alkalmazás, így elegendő egy „mester” jelszót megjegyezni.

Például igénybe vehetjük a Kaspersky Password Managerének új változatát. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára a távoli hozzáférést a jelszavaikhoz a „My Kaspersky” portálon keresztül.

A frissített változat képes importálni a jelszavakat más hasonló alkalmazásokból, erős jelszavakat hoz létre és automatikusan ellenőrzi a felhasználók által beírtakat, hogy kellően biztonságosak-e.

Az ingyenes verzió innen letölthető.

A cikk

Kaspersky RCM

Megtekintés: 947